Orkiestra Marszowo - Swingowa z Mogielnicy

Orkiestra Marszowo - Swingowa z Mogielnicy
  • Kiedy

    3 Lipca 2024 ● 20:00

  • Gdzie

    ulica:
    11-500 Giżycko
    Miejsce: kładka nad kanałem Łuczańskim

  • Wstęp

    wstęp wolny

Koncert Orkiestry Marszowo - Swingowej z Mogielnicy w amfiteatrze przy kładce nad kanałem Łuczańskim jest częścią warsztatów muzycznych odbywających się w AZS Wilkasy. W trakcie warsztatów orkiestra chce zaprezentować swój repertuar rozrywkowy w amfiteatrze w Wilkasach, w amfiteatrze przy kładce w Giżycku oraz na pikniku Fest Ryba w Bogacku. Dodatkowo grupa zagra koncert pieśni żołnierskiej na terenie Wilczego Szańca.

Koncerty mają za zadanie promowanie ruchu amatorskiego w zakresie muzyki orkiestrowej i bigbandowej oraz promowanie miasta i gminy Mogielnica.

 

KONCERT W GIŻYCKU

środa 3 lipca 2024 r. | godz. 20.00

amfiteatr przy kładce nad kanałem Łuczańskim

wstęp wolny

 

fot. Orkiestra Marszowo - Swingowa z Mogielnicy

 

 

Historia Orkiestry Marszowo- Swingowej z Mogielnicy.

Orkiestra powstała 1905 roku jako Orkiestra Straży Ogniowej z Mogielnicy. Od momentu założenia po dziś dzień mogielnicka orkiestra gra nieprzerwanie hamując swoją działalność jedynie na czas dwóch wojen światowych.

Pierwszym zarejestrowanym kapelmistrzem orkiestry był Stanisław Pieńkowski, który prowadził orkiestrę w dwudziestoleciu międzywojennym. Po II wojnie światowej prowadzeniem orkiestry zajął się ówczesny organista Zdzisław Kołdra, który dyrygował do połowy lat sześćdziesiątych, wtedy też nastąpiła reorganizacja zarządzania. Kapelmistrzem został powołany Stefan Szewczyk, który był najdłużej sprawującym tę funkcję, bo aż do 1998 roku. Kierownictwo przejął wtedy wychowanek orkiestry Czesław Rzępała i przy pomocy zarządu Arkadiusza Jakubowskiego, Edwarda Chmielewskiego, Adama Stępniaka i Tomasza Ścisłowskiego udało się zbudować solidny zespół.

W 2006 roku po nagłej śmierci kapelmistrza Czesława Rzępały, na krótko funkcję tę przejął trębacz Krzysztof Dziuba, a następnie sakshornista Józef Komorowski, który był Kapelmistrzem przez następnych 11 lat.

Pod banderą OSP orkiestrą grała przez 101 lat aż do 2006 roku. Wtedy pieczę nad zespołem przejął nowopowstały Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Mogielnicy zmieniając nazwę orkiestry na Dziecięco- Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mogielnicy.

Od 2018 roku Kapelmistrzem Orkiestry jest puzonista Piotr Manowiecki.

Okres pandemii 2020- 2022 wywołał ogromne straty w orkiestrach dętych nie oszczędzając także zespołu z Mogielnicy. Brak możliwości naboru, prowadzenia prób i grania koncertów wywołał ogromne braki, które ciężko będzie uzupełnić przez lata.

W 2022 roku Dziecięco- Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mogielnicy zmieniła nazwę na Orkiestra Marszowo- Swingowa z Mogielnicy. W 2023 roku orkiestra wzięła udział w I Festiwalu Orkiestr Dętych w Pińczycach (woj. śląskie) i w Plenerowym Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Dętych w Wąbrzeźnie (woj. kujawsko-pomorskie)

 

Największe osiągnięcia:

  • Udział w konkursie „Groβen Preis der Stadt Pinneberg” w Niemczech w 1998 roku
  • Koncert na rzecz polonii w Brukseli w 2006 roku
  • Uświetnienie uroczystości odsłonięcia obrazu Matki Bożej Szkapleżnej w Gudogaju na Białorusi w 2006 roku
  • Koncerty we Włoszech na zaproszenie Mera Comuene di Rossolina, Provincia di Rovio w 2008 roku
  • Występ na planie serialu „Barwy Szczęścia” i udział w 1500 odcinku w 2016 roku.

Nagrody w konkursach:

  • III miejsce w V Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Radomiu 18 maja 1997 roku
  • II miejsce w XI Mazowieckim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Ursusie Warszawa 17 czerwca 2007 roku.
  • I miejsce kategorii GRA W MARSZU w V Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Szydłowcu 30 maja 2010 roku.
  • I miejsce w XIV Mazowieckim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Ursusie Warszawa 13 czerwca 2010r roku.
  • III miejsce w XVIII Mazowieckim Festiwalu Orkiestr Dętych w Ursusie Warszawa 15.06.2014
  • III miejsce w XX Mazowieckim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Ursusie Warszawa 12 czerwca 2016 roku.

Ponadto Orkiestra Marszowo- Swingowa z Mogielnicy co roku bierze udział w Przeglądach Orkiestr na terenie powiatu grójeckiego oraz poza jego granicami. Uświetnia wszystkie uroczystości państwowe, lokalne oraz obrzędy religijne organizowane w gminie Mogielnica. Organizuje też koncerty charytatywne i prospołeczne.